”Vi tillsammans” – Animationer/3D & Foto/Film

Uppdrag
I början av säsongen sätts ett övergripande manér för hur IF Elfsborg ska kommunicera under året. Detta år ville IF Elfsborg nå ut med att det inte bara är laget som räknas. Hela föreningen, alla medlemmar och alla supporters är minst lika viktiga. Kansli, supportergrupp och Brainforest skulle gemensamt ta fram årets tema som tydligt skulle signalera ”Vi Tillsammans”. Föreningen fyller 115 år i år och även detta ville IF Elfsborg föra fram.
Temat för i år skulle tydligt signalera ”Vi Tillsammans”.
Lösning
Vi Tillsammans är IF Elfsborgs tagline. Den vill vi nå ut med tydligare i år än något annat år innan. I med och motgång står alla bakom IF Elfsborg. Stöttar i vått och torrt. Det som varit lämnar vi bakom oss och blickar stolta framåt. Många nya spelare finns i truppen och det ligger något i luften som vi inte känt på ett tag.
För att tydligt få fram ”Vi Tillsammans”-känslan valde vi att visa en blandning av supportrar, spelare och diverse övriga personer som tillsammans sluter upp och står enade med IF Elfsborg. Vi filmade och fotade på Borås Arena och mot Greenscreen för att kunna sätta samman kampanjen på bästa sätt. Bilder med olika teman togs fram för tex Familjematch och Klassikermatchen. Som ett tillägg till logotypen applicerades taglinen ”Vi Tillsammans – Tradition sedan 1904.




Många nya spelare finns i truppen och det ligger något i luften som vi inte känt på ett tag.

Tillämpade arbetsområden
Film/Foto/3D
- Animationer/3D
- Film
- Foto