Inspirerande och smakfull katalog – Print & Foto
Utmaning
Oscar of Sweden är ett modeföretag som producerar skjortor för män som vill bära snygga plagg med hög kvalitet och modegrad. De har funnits sedan 1949 och står för hantverk, kvalitet och stil. De har huvudkontoret i Borås och återförsäljare över hela världen. Oscar of Sweden är dedikerade till detaljerna. Varje söm, mönster, passform och snitt måste vara helt perfekt och de lämnar ingen detalj åt slumpen. Det ska både synas och kännas att du bär en skjorta från Oscar of Sweden och därför lägger företaget stor vikt i valet av exklusiva textilier, knappar och tråd till vävningsteknik och tvättning av tygerna.
Brainforest har varit Oscar of Swedens huvudbyrå sedan 2013 och vi hjälper dem med strategiarbete, mediaplanering samt producerar allt butiksmaterial. Vi har även ansvaret för produktionen av katalogerna till varje säsong.
Inspirerande och smakfullt för Oscar of Sweden.

Lösning
Målet med alla kampanjer är att inspirera målgruppen samtidigt som Oscar of Swedens kollektioner ska visas på ett smakfullt sätt i rätt kanaler. För att inspirera målgruppen väljs årligen en strategiskt vald plats där produkterna till katalogen fotograferas. Brainforest står för idé, design och layout samt producerar hela katalogen.




Resultat
Butiksmaterialet syns regelbundet hos återförsäljarna och har uppskattats av både återförsäljare och slutkund. Utöver butiksmaterialet har Brainforest även designat en monter till Oscar of Sweden som visades på den italienska mässan Pitti Uomo i Florens.




Tillämpade arbetsområden
Kommunikation
- Kanalval
- Koncept
Film/Foto/3D
- Foto